We wtorek 18. sierpnia odbyły się uroczystości upamiętniające 39. rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza.
O godzinie 17.00 w kościele w Pelagowie – Trablicach została odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. proboszcza Jana Podsiadło, kapelana Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76, a homilię wygłosił kapelan „Solidarności” ks. Stanisław Sikorski.
W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władzy samorządowej, członkowie rodziny ks. Kotlarza, przedstawiciele organizacji związkowych, poczty sztandarowe:
- NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska,
- NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska,
- NSZZ „Solidarność” Szydłowiec,
- Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76,
oraz liczna grupa mieszkańców.
Po mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali, przy akompaniamencie orkiestry dętej, do Domu Pamięci ks. Romana Kotlarza, gdzie pod obeliskiem złożono kwiaty i zapalono znicze.
Dom Pamięci to dawna plebania, w której przez 15 lat mieszkał ks. Kotlarz. Znajdują się tam przedmioty związane z działalnością ks. Kotlarza m.in. biurko, przy którym pracował, portery papieży z domu księdza, zdjęcia i dokumenty. W gablotach można zobaczyć autentyczny granat z gazem łzawiącym, jakimi w czasie protestów Radomskiego Czerwca 1976 rzucano w kierunku robotników oraz Krzyż Zasługi z mieczami, nadany księdzu Kotlarzowi przez Ryszarda Kaczorowskiego, prezydenta Polski na uchodźstwie.
Ks. Roman Kotlarz, niezłomny kapłan, męczennik czasów komunizmu, przez piętnaście lat był proboszczem parafii w Pelagowie – Trablicach. Nazywany jest legendarnym kapelanem robotników radomskiego Czerwca 1976. W trakcie protestów błogosławił protestujący tłum i modlił się wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. Prześladowany przez służbę bezpieczeństwa, zmarł na skutek pobicia przez „nieznanych sprawców”.
Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Michała Musialika ze Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76.