Spotkanie sąsiedzkie „Pawim Okiem” – relacja

pawimokiem1 sierpnia o godzinie 14.00 rozpoczęło się pierwsze integracyjne spotkanie sąsiedzkie w Trablicach. Spotkanie zorganizowane zostało pod tytułem „Pawim Okiem” a motywem przewodnim była prezentacja talentów artystycznych mieszkańców i osób związanych z Trablicami.

Tuż po godzinie 14.00 na placu za Domem Pamięci ks. Romana Kotlarza wraz z Zastępcą Wójta p. Dariuszem Bulskim i kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali p. Marzeną Zawadzką Hernik  uroczyście otworzyliśmy nasze spotkanie sąsiedzkie. Z-ca Wójta w słowie powitania podkreślił jak ważne, w dzisiejszych czasach, gdzie wciąż się spieszymy, są tego typu spotkania, aby móc na chwilę zwolnić i porozmawiać z sąsiadem, zintegrować się ze społecznością lokalną.

Po powitaniu przyszedł czas na występy na scenie. Jako pierwszy swoje umiejętności taneczne zaprezentował Błażej Nowak. Zaraz po nim mogliśmy usłyszeć występ dwóch młodych wokalistek Mai Nowak i Ady Kruszel, które w swoim repertuarze zaprezentowały m.in. utwór Tabb & Sound’n’Grace – Dach. Dzięki siostrom Oldze i Magdzie Wesołowskim mogliśmy posłuchać jak w ich wykonaniu brzmią utwory z repertuaru Edyty Górniak czy Edyty Geppert. Po raz pierwszy mogliśmy posłuchać naszego lokalnego zespołu pod enigmatyczną nazwą „Sam se gram se i śpiewam se” w składzie: Nadia Miga, Natalia Jóźwiak, Joanna Szczęsna, Adam Lament, Daniel Karczewski oraz Dawid Wąsowicz. Mocne, instrumentalne granie zespołu idealnie komponowało się z delikatnym, damskim wokalem wprawiając słuchaczy w pozytywny nastrój.

Po występach muzycznych przyszedł czas na występ teatralny. W inscenizacji bajki „Paw i Junona” wzięli udział mieszkańcy Trablic oraz animatorzy GOPS.

Tuż przed godziną 17.00 zatrzymaliśmy się na chwilę. W czasie kilkuminutowej refleksji przypomnieliśmy sobie, że aby móc się tu spotkać, w niepodległej Polsce, bawić się i rozmawiać po polsku nasi przodkowie musieli za ten dar przelać krew. W godzinie „W”, o 17.00, w 71. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zawyła syrena, a wszyscy zgromadzeni w minucie ciszy oddali hołd bohaterom walk o wolną Polskę.

Zwieńczeniem występów na scenie było poetyckie wystąpienie Jerzego Ratyńskiego. Pan Jerzy zaprezentował swoją dotychczasową twórczość oraz pokazał swój kunszt artystyczny opowiadając rymowane fraszki sytuacyjne.

Wystąpienia sceniczne to tylko część atrakcji jaką mieliśmy okazję podziwiać tego dnia. Na wystawie statycznej swoją twórczość zaprezentowali lokalni artyści.

  • Natalia Lis – zaprezentowała kolekcję wybranych obrazów, projekty okładek książek oraz dotychczasowe projekty graficzne,
  • Aleksandra Lament – pokazała kolekcję obrazów oraz fotografii,
  • Anna Kornatek – autorka projektu NieZwykły Sznurek przedstawiła kolekcję własnoręcznie wykonanej biżuterii,
  • Hanna Parszewska – zademonstrowała haftowane obrazy,
  • Grażyna Kruk – zaprezentowała kolekcję gobelinów,
  • Karol Kwapisz – pokazał na czym polega druk trójwymiarowy,
  • Iwona i Wojciech Byzdra – przedstawili kolekcję swoich prac m.in. ikony, szkło dekoracyjne,
  • Przemysław Wójtewicz – udowodnił, że wyroby z metalu też mogą być dziełem sztuki,
  • dzieci ze świetlicy „Słoneczko” i punktu przedszkolnego „Dziecięcy Raj” – zaprezentowały prace, które wykonywały w czasie zajęć w trakcie roku szkolnego

Na wszystkich uczestników spotkania czekał szereg bezpłatnych atrakcji takich jak: fotobudka (miejsce, gdzie każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w artystycznej stylizacji), malowanie twarzy, „salon fryzjerski”, kalambury, pisanie pawim piórem oraz konkursów z nagrodami m.in. konkurs plastyczny czy „kubeczkowe kręgle”. Wspólne biesiadowanie nie mogło odbyć się bez poczęstunku. Mieszkanki Trablic przygotowały pyszne ciasta i każdy mógł się posilić potrawami z grilla.

Cieszymy się, że mieszkańcy Trablic tak licznie stawili się na nasze pierwsze spotkanie. Potwierdziło to nasze przypuszczenia, że takie spotkania są w Trablicach potrzebne. Dołożymy wszelkich starań, aby organizować, przy Państwa pomocy, kolejne takie spotkania w następnych latach.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że ten dzień wyglądał tak jak Państwo widzieliście.