Dożynki u ks. Kotlarza – relacja

banerdozynkikotlarz

W ostatnim czasie tak wiele dzieje się w naszej gminie, że głównie na naszej stronie pojawiają się informacje o kolejnych wydarzeniach a brak jest czasu na podsumowania. Pora nadrobić zaległości. Chwila wspomnień z „Dożynek u ks. Kotlarza”.

5 września 2015r. w Domu Pamięci ks. Romana Kotlarza, legendarnego kapelana ludzi pracy, który do dziś pozostaje w pamięci radomian symbolem walki robotników Czerwca’76 o godność ludzkiego życia, miały miejsce niecodzienne dożynki.

„Dożynki u ks. Kotlarza” jest to jedno z działań projektu „Dom Pamięci ks. Kotlarza – małe muzeum – wielka historia” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra. Założeniem „Dożynek u ks. Kotlarza” było opowiedzenie trudnej historii lat 70., przybliżania postaci niezłomnego kapłana młodszym i starszym mieszkańcom naszej gminy oraz promocja „Domu Pamięci ks. Kotlarza”. Uczestnicy projektu postarali się zrobić to w sposób jak najbardziej atrakcyjny i interesujący. Impreza koordynowana przez opiekuna projektu p. Iwonę Więckowską rozpoczęła się rodzinnym blokiem rozrywkowym, który poprowadziły niezawodne animatorki ze Stowarzyszenia „Klaudyny”. Przygotowane przez bajecznie ubrane klauny zabawy bardzo podobały się dzieciom i to nie tylko tym najmłodszym. Szczególnie dużo radości wzbudziły zabawy w robienie baniek mydlanych, malowanie buziek w przedziwne wzory czy tworzenie własnoręcznie obrazu na foli. W tym samym czasie część młodych historyków z gimnazjum w Parznicach uczestnicząca w projekcie wspierana przez młodszych kolegów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowali zachęcała do spróbowania swoich sił w historycznych grach planszowych, które zostały ofiarowane przez Delegaturę IPN w Radomiu. Uczestnicy turnieju gier historycznych mieli szansę wygrać każdą z nich na własność. W czasie zabaw dzieci ich rodzice mogli obejrzeć dwie wystawy. Jedną ukazującą ks. Romana Kotlarza wśród mieszkańców Pelagowa i drugą obrazującą wydarzenia 25 czerwca 1976 r. w Radomiu. Najtrudniejsze zadanie przypadło grupie młodych przewodników po Izbie pamięci ks. Kotlarza. Mimo, że przygotowywali się do tego od maja, uczestnicząc w specjalistycznych warsztatach, nie ominęła ich trema, kiedy oprowadzali pierwszych gości po wystawie znajdującej się w naszym małym muzeum. Stanęli jednak na wysokości zadania i wyśmienicie sprawdzili się w roli przewodników, co potwierdzili opiekunowie i zwiedzający.

O godzinie 16.00 uczestnicy dożynek zostali zaproszeni na montaż słowno-muzyczny „Ksiądz niezłomny” w wykonaniu znanego organisty Roberta Grudnia i jego gości: Sylwii Strugińskiej (sopran) i Anny Dreli (słowo wiążące). Ta część programu wywarła ogromne wrażenie na gościach dożynek i z pewnością na długo pozostanie w pamięci. Kolejnym punktem było niezwykle interesujące spotkanie z historykami dr. Pawłem Sasanką z IPN i dr. Szczepanem Kowalikiem – współautorem pierwszej większej publikacji poświęconej ks. Romanowi Kotlarzowi. Tę część spotkania zakończyła projekcja filmu „I cicho ciało spocznie w grobie”.

„Dożynki u ks. Romana Kotlarza” zakończyły się wspólnym międzypokoleniowym biesiadowaniem i wymianą wrażeń z tej niecodziennych imprezy z historią w tle.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala, Proboszcz Parafii ks. kan. Jan Podsiadło oraz Radni wsi Trablice Paweł Lis i Marcin Jakubiak składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia imprezy. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do mieszkanek Trablic, które przygotowały dla uczestników imprezy wyśmienite wypieki oraz do przedstawicieli Chłopskiego Clubu za obsługę grilla i pyszne kiełbaski.

W czasie dożynek obecni byli przedstawiciele mediów – oto co usłyszeli dziennikarze Radia Plus od uczestników naszych dożynek:

http://radioplus.com.pl/diecezja/11087-dozynki-u-ks-kotlarza

Opracowanie: Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala

Leave a Reply

%d