Narodowe Czytanie „Lalki” w Kowali – relacja

narodowe_czytanie

W sobotę, 12 września społeczność gminy Kowala przyłączyła się do czwartej odsłony ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, w czasie której czytano „Lalkę” Bolesława Prusa. Spotkanie odbyło się w Świetlicy Środowiskowej „Szansa” przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali.

W sobotnie popołudnie uczestnicy gminnego Narodowego Czytania, za sprawą czytanej „Lalki”, mogli przenieść się do Warszawy czasów końca XIX wieku. Sprzyjał temu wystrój świetlicy i atmosfera jaka towarzyszyła temu wydarzeniu. Dzięki charakterystycznym dla epoki pozytywizmu rekwizytom takim jak samowar, lampa naftowa czy cylinder można było poczuć się jak w salonie u samego Stanisława Wokulskiego – głównego bohatera powieści Prusa. W trakcie spotkania w Kowali pojawiła się nawet Izabela Łęcka, która ubrana w balową suknię przysłuchiwała się fragmentom „Lalki”.

Narodowe Czytanie otworzył Zastępca Wójta Gminy Kowala – Dariusz Bulski czytając pierwszy fragment utworu. Po nim mikrofon przejęła Małgorzata Grzesiak – polonistka Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowali, następnie Jarosław Słomka – sołtys Kowali i Paweł Lis – radny z Trablic. Wśród osób czytających prusowską „Lalkę” nie mogło zabraknąć przedstawicieli Klubu Seniora i Babskiego Klubu działających przy ośrodku. Następnie książkę do rąk wzięli wolontariusze oraz młodzież z Publicznego Gimnazjum w Parznicach. Jeden z końcowych fragmentów powieści przeczytała Katarzyna Szczepanik z Organizacji Pozarządowej „Klaudyny”, a Pan Artur Kurowski – mieszkaniec Rudy Małej w przerwie między odcinkami opowiadał publiczności zebranej w „Szansie” o modzie męskiej z końca XIX w. Uwagę odbiorców skupił także na swoim wyglądzie. Trudno było przejść obojętnie nie zauważając jego eleganckiej stylizacji utrzymanej w duchu czasów Prusa.

Dla uatrakcyjnienia Czytania zorganizowany był konkurs z treści „Lalki”. Tylko uważni słuchacze mogli liczyć na nagrody. Zwycięzcy konkursu przekazali na ręce pracownika Publicznej Biblioteki w Kowali swoje nagrody – 2 egzemplarze „Lalki” B. Prusa. Narodowe Czytanie zakończyło się pamiątkowymi zdjęciami.

Organizatorami tegorocznego spotkania z twórczością Prusa było Stowarzyszenie Rozwoju Społecznego Magis, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali i Biblioteka Publiczna w Kowali.

źródło: gopskowala.pl