Międzypokoleniowa Sztafeta Niepodległościowa – relacja

sztafeta

Coraz bliżej Święta Bożego Narodzenia. Już czuć atmosferę zbliżających się dni. Jednak wróćmy na chwilę pamięcią do wydarzenia, które miało miejsce w ubiegłym miesiącu. Wspomnijmy przez chwilę Międzypokoleniową Sztafetę Niepodległościową. Tegoroczna edycja była już piątą w naszej gminie, jednak dla Trablic była ona historyczną, ponieważ pierwszy raz wyruszyliśmy na trasę z naszej miejscowości.

Ta edycja była wyjątkowa również pod innym względem. Sztafeta startowała jednocześnie z dwóch miejsc i wiodła szlakiem miejsc pamięci w naszej gminie. W Trablicach zgromadziliśmy się pod Domem Pamięci ks. Romana Kotlarza. Tu odśpiewaliśmy hymn i o godz. 11.11 wyruszyliśmy w trasę do kolejnego ważnego miejsca na mapie naszej gminy, czyli do stacji kolejowej w Rożkach. To w tym miejscu 12 października 1942r. Niemcy powiesili 15 członków Ruchu Oporu i Żołnierzy AK.
Przy stacji kolejowej dołączyła do nas druga część sztafety, która wystartowała spod pomnika lotników Żwirki i Wigury w Kowali. Następnie jej uczestnicy udali się do Dąbrówki Zabłotniej, gdzie oddali hołd pod pomnikiem poległych w czasie powstania styczniowego w 1863r.. W Rożkach złożyliśmy wieńce i odpaliliśmy znicze pod tablicą pamiątkową a następnie wyruszyliśmy wspólnie w drogę do Kowali.

Zwieńczeniem Sztafety Niepodległościowej był występ uczniów ze szkoły podstawowej w Młodocinie Mniejszym. Wspólnie z uczniami uczestnicy Sztafety odśpiewali pieśni patriotyczne.

Cieszy fakt, że Sztafeta cieszyła się takim zainteresowaniem. Na starcie w Trablicach pojawiło się ok. 90 osób, cała sztafeta liczyła na pewno ponad 150 osób. Dobrze, że pielęgnujemy naszą tradycję i pamięć o przodkach, którzy przelewali krew za niepodległą Polskę. Oby ta pamięć w nas pozostała, obyśmy pamiętali o słowach Józefa Piłsudskiego, że „naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości„.

Dziękujemy wszystkim za udział. I do zobaczenia na trasie za rok.

Więcej zdjęć na stronie Urzędu Gminy:
http://kowala.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=5&dzialy=5&akcja=artykul&artykul=2478