Przekaż swój 1% podatku dla Hospicjum

hosp

Zbliża się czas naszych rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Od kilku lat istnieje możliwość przekazania naszego 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego. Jedną z takich organizacji jest Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu.

Działalność hospicjum

Hospicjum Królowej Apostołów niesie wszelką możliwą pomoc (medyczną, psychologiczną, duchową duszpasterską, socjalną) chorym dorosłym w terminalnym okresie choroby nowotworowej, dzieciom i młodzieży w stanach terminalnych wszelkich chorób. Posługuje rodzinom tychże chorych udzielając im wsparcia tak w okresie choroby ich bliskiego jak i po jego śmierci, zwłaszcza w okresie żałoby, a szczególnie obejmujemy troską osierocone dzieci. Wszyscy we Wspólnocie hospicyjnej są wolontariuszami tzn. nie pobierają pensji, wynagrodzenia za swoją pracę-posługę nie otrzymują również lekarze i pielęgniarki czyli tzw. personel profesjonalny. Co jest ewenementem w skali kraju.

Działalność Hospicjum polega w praktyce na wizytach Zespołu hospicyjnego w domu chorego oraz załatwianiu konkretnych spraw chorego i jego rodziny, w różnych obszarach życia przez poszczególnych wolontariuszy. Pomaga rodzinom chorych w pielęgnacji, uczy praktycznych technik, pomaga zorganizować opiekę, głownie poprzez jednoczenie rodziny i przyjaciół chorego przy jego łóżku. Wypożycza nieodpłatnie podopiecznym niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny np. łóżka, koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe, ssaki i inny sprzęt niezbędny do pielęgnacji i rehabilitacji.

Prowadzi opiekę nad osieroconymi organizując spotkania dla rodzin osieroconych w każdą pierwszą niedzielę miesiąca oraz cyklicznie spotkania rocznicowe. Ma pod opieka 300 osieroconych dzieci.

Kto i w jaki sposób może przekazać 1% podatku?

Jeden procent podatku mogą przekazać:

  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
  • podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.

Jak to zrobić?

Aby przekazać 1 % podatku, wystarczy wpisać w zeznaniu rocznym w odpowiedniej rubryce KRS Hospicjum tj. 0000185346 oraz wyliczoną kwotę. Samym przelewem zajmie się urząd skarbowy.

Można skorzystać z dedykowanej strony internetowej: www.e-pity.pl

Na co przeznaczane są środki uzyskane z 1% podatku?

Środki uzyskane z 1% podatku wydatkowane są m.in. na:

  • pomoc materialną rodzinom osieroconym, środki żywności,
  • koszty bieżące działalności hospicyjnej: koszty dojazdu do chorych, zakup sprzętu medycznego, środków pielęgnacyjnych itp.

Jak jeszcze można wesprzeć radomskie Hospicjum?

Posiadamy w sprzedaży kalendarze, z których dochód zostanie w całości przekazany hospicjum. Cena kalendarza to 10zł.

Zainteresowanych nabyciem kalendarza proszę o kontakt do mnie bądź Marcina.

kalendarz

Osoby, które chciałyby dokonać darowizny na rzecz hospicjum odsyłam na stronę internetową hospicjum, gdzie podane są nr kont bankowych na które można przekazywać darowizny. Link do strony:

http://www.hospicjum.radom.pl