Relacja z obchodów 40. rocznicy śmierci ks. Kotlarza – część pierwsza

obchodyKotlarzI

18 sierpnia 2016 roku minęło 40 lat od tragicznej śmierci ks. Romana Kotlarza. Z tej okazji w naszej parafii odbyły się uroczystości upamiętniające postać niezłomnego kapłana.

O godzinie 17.00 w naszym kościele parafialnym została odprawiona uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. biskupa Henryka Tomasika. Wśród koncelebransów znaleźli się m.in. proboszcz parafii ks. Jan Podsiadło, ks. prałat Tadeusz Lutkowski, następca ks. Kotlarza w Pelagowie, ks. Stanisław Sikorski – kapelan „Solidarności” ziemi radomskiej.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władzy samorządowej, członkowie rodziny ks. Kotlarza, przedstawiciele organizacji związkowych, poczty sztandarowe:

  • NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska,
  • NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska,
  • NSZZ „Solidarność” Szydłowiec,
  • Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76,

oraz liczna grupa mieszkańców.

Homilię wygłosił ks. Tadeusz Lutkowski, który pełnił posługę w naszej parafii przez 22 miesiące począwszy od 1 września 1976 roku. Ksiądz prałat przypomniał życiorys oraz swoje osobiste wspomnienia dotyczące ks. Romana. W homilii przywołał również postaci ks. Andrzeja Łukasika i ks. Michała Skowrona, którzy podobnie jak ks. Kotlarz byli prześladowani przez komunistyczne władze. Na zakończenie wyraził też nadzieję, że ksiądz Roman Kotlarz znajdzie się w gronie błogosławionych tak, jak inny kapłan zamordowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa, błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Po skończonej Eucharystii wszyscy zebrani udali się w procesji do Izby Pamięci ks. Romana Kotlarza, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, o czym w kolejnym wpisie.

Leave a Reply

%d bloggers like this: