Przystanek w Trablicach zyskał nową oprawę

_dsc0338

Rok 2016 jest bogaty w liczne wydarzenia związane z obchodami 40. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76. Postacią nierozerwalnie związaną z tamtym okresem jest postać ks. Romana Kotlarza. Jedną z form okazania pamięci o bestialsko zamordowanym kapłanie było wykonanie okolicznościowego graffiti na przystanku autobusowym w Trablicach. 

Z inicjatywy radnych zamieszkujących parafię Pelagów tj. Wiesława Pachniewskiego, Marcina Jakubiaka, Pawła Lisa oraz Waldemara Trelki został wyremontowany przystanek autobusowy znajdujący się naprzeciwko kościoła w Trablicach – Pelagowie.

Przystanek w nowej odsłonie

Przystanek przeszedł kapitalny remont na miarę skromnych możliwości finansowych tego autorskiego pomysłu – wymieniono skorodowane elementy, zamontowano nową ławkę, przystanek odmalowano dzięki życzliwości zaprzyjaźnionej firmy z Młodocina a teren wokół uprzątnięto i wysypano białym grysem chętnie użyczonym przez przedsiębiorców z Trablic. Przystanek zyskał również nową oprawę graficzną. Radomski artysta, Michał Grochowiecki, zaprojektował i wykonał okolicznościowe graffiti. Centralną część przystanku zajmuje podobizna ks. Kotlarza oraz napis „PAMIĘTAMY 1976-2016„. Boki zdobią grafiki „CZERWIEC ’76” oraz „OSTATNI PRZYSTANEK PELAGÓW” – napis nawiązujący do miejsca ostatniej posługi ks. Romana.

Inicjatorzy akcji mają nadzieję, że dzięki metamorfozie przystanku w Trablicach poprawią się walory estetyczne okolicy, a graffiti długo będzie wyrazem naszej pamięci o wydarzeniach sprzed 40 lat. Radni dziękują sąsiadom oraz wszystkim osobom, które wsparły niniejszy projekt za okazaną serdeczność i bezinteresowną pomoc.

Projekt „Przystanek w Trablicach…” został zrealizowany w porozumieniu i za zgodą Urzędu Gminy w Kowali. Całość prac remontowych i artystycznych została sfinansowana przez inicjatorów akcji.

_aprzystanek_front _bprzystanek_bok

40. rocznica radomskiego czerwca

O tym w jaki jeszcze sposób obchodziliśmy 40. rocznicę radomskiego czerwca można przeczytać we wcześniejszych wpisach m.in. :

https://trablice.pl/2016/08/relacja-z-obchodow-40-rocznicy-smierci-ks-kotlarza-czesc-i/

https://trablice.pl/2016/08/relacja-z-obchodow-40-rocznicy-smierci-ks-kotlarza-czesc-druga/

https://trablice.pl/2016/08/ks-roman-kotlarz-honorowym-obywatelem-gminy-kowala/

https://trablice.pl/2016/06/druzyna-ks-kotlarza-na-iv-polmaratonie-radomskiego-czerwca-76/

Leave a Reply