Dzień Niepodległości – 11.11.2016

sztafeta2016

Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się o godz. 9.00 uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w naszym kościele parafialnym w czasie, której odbył się koncert pieśni patriotycznych. Następnie jeszcze długo przed startem przed Domem Pamięci ks. Romana Kotlarza zaczęli gromadzić się uczestnicy Międzypokoleniowej Sztafety Niepodległościowej.

Drugi raz startujemy z Trablic

Kontynuując zapoczątkowaną w tamtym roku tradycję sztafeta wystartowała jednocześnie z dwóch miejsc i wiodła szlakiem miejsc pamięci w naszej gminie.

Otwarcia Sztafety w Trablicach dokonał Wójt Gminy Kowala p. Tadeusz Osiński. W okolicznościowym przemówieniu podkreślił jak ważna dla narodu jest niepodległość i pamięć o przodkach. Następnie wszyscy zgromadzeni przed Domem Pamięci odśpiewali hymn narodowy i równo o godzinie 11:11 wyruszyli w trasę. Około czterdziestoosobowa grupa w asyście policji oraz strażaków z naszej gminy udała się do Rożek. Na stacji kolejowej w Rożkach dołączyła grupa, która swój bieg rozpoczęła pod pomnikiem lotników Żwirki i Wigury w Kowali. Wspólnie oddaliśmy hołd poległym w walce o niepodległość a następnie zostały złożone wieńce oraz odpalone znicze pod pomnikiem upamiętniającym 15 członków Ruchu Oporu i Żołnierzy AK powieszonych w tym miejscu 12 października 1942r. przez Niemców. Z Rożek już jako jedna biało-czerwona grupa wyruszyliśmy w drogę do Kowali.

Coś dla ducha, coś dla ciała…

Tegorocznym obchodom na terenie naszej gminy towarzyszyła akcja społeczno-kulturalna – ,,Dzień Kuchni Polskiej”, która została zainicjowana przez marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Do akcji przyłączyły się piekarnie i cukiernie z naszej gminy w tym piekarnia p. Aldony Matygi z Trablic.

Do zobaczenia na trasie…

Cieszy fakt, że pomimo niesprzyjającej aury znalazło się wielu śmiałków, którym deszcz i zimno nie przeszkodziło w uczczeniu Dnia Niepodległości w tej formie. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania oraz wszystkim uczestnikom za udział w obchodach Dnia Niepodległości w naszej gminie i wytrwałość na trasie. Do zobaczenia za rok!

Sztafeta została zorganizowana we współpracy z Urzędem Gminy w Kowali, Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Gminy Kowala, Stowarzyszeniem Rozwoju Społecznego „Magis” oraz Centrum Wolontariatu przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali.

Więcej zdjęć ze sztafety:

http://gopskowala.pl/

https://www.facebook.com/

 

Leave a Reply