Mirosław Baka zagra postać ks. Romana Kotlarza

Mirosław Baka zagra postać ks. Romana Kotlarza w powstającym filmie fabularnym „Klecha”. Wcześniej w tę rolę wcielał się Ireneusz Czop, który musiał opuścić plan filmowy. Premiera filmu zaplanowana została na 17 października 2018 roku w 90. rocznicę urodzin niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu i jednocześnie jest to dzień po 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyła na Stolicę Piotrową.

Mirosław Baka pierwszy raz zagra księdza przed kamerą. Wychowywałem się w rodzinie katolickiej. Cała moja młodość to było bycie ministrantem. A więc wiele chwil spędziłem przy ołtarzu. Poznałem wielu księży w swoim życiu. To obserwacje, które zapamiętałem. Nie jest trudno zagrać księdza, ale trudne jest zagrać tego konkretnego księdza, wspaniałego człowieka, jakim był Roman Kotlarz – mówił gość Radia Plus Radom.

Według Mirosława Baki ks. Kotlarz to postać nietuzinkowa. – Ten człowiek w sutannie był kimś, kto wyprzedził w czasie ks. Jerzego Popiełuszkę. Już w latach 70-tych ubiegłego wieku ks. Kotlarz stawał w obronie robotników. Trzeba tu również wspomnieć jego batalię ze Służbą Bezpieczeństwa. Oni nie przebierali w środkach. W tym filmie musimy tchnąć jak najwięcej życia i prawdy. Szersza widownia zasługuje, by poznać ks. Kotlarza.

Mirosław Baka, który głównie jest kojarzony z ról tzw. czarnych charakterów przyznał, że rola ks. Romana Kotlarza będzie dla niego wyzwaniem. Jest ciekawa dla mnie jako aktora.

Reżyser filmu Jacek Gwizdała przyznał, że Mirosław Baka był jego pierwszym wyborem. – Spotkaliśmy się w marcu ubiegłego roku. Scenariusz filmu bardzo mu się spodobał. Okazało się, że miał zaplanowany duży serial i nie mógł wziąć udziału w naszym przedsięwzięciu. Cieszę się, że mogłem wrócić do Mirosława Baki. Mam nadzieję, że będzie to dobry ruch dla naszego filmu. Z kolei Ireneusz Czop musiał wrócić do wcześniejszych zobowiązań filmowych. Gra bowiem w filmie o polskich himalaistach. Po prostu nałożyły się terminy realizacji zdjęć do obu filmów – wyjaśnił reżyser „Klechy”.

Biografia (za filmweb.pl)

Mirosław Baka urodził się w Ostrowcu Świętokrzyskim 15 grudnia 1963 roku. Początkowo zapragnął zostać marynarzem, a jako młodzieniec pracował w pogotowiu na stanowisku ratownika medycznego. Dopiero za drugim razem dostał się do wrocławskiej filii Krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył w 1989 roku. Jego pierwszym poważnym debiutem na ogromną skalę była doceniona przez krytyków rola ,,Jacka Łazara” w dziele Krzysztofa Kieślowskiego pt. ”Krótki film o zabijaniu”. Za tę kreację Mirosław Baka został nagrodzony Nagrodą Szefa Kinematografii i Nagrodą Artystyczną Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Na szklanym ekranie pojawiał się w tak znanych produkcjach jak: ”Miasto prywatne”, ”Autoportret z kochanką”, ”Chłopaki nie płaczą”, czy ”Reich”. We wszystkich tych filmach stworzył pozytywnie oceniane kreacje drugoplanowe. Na deskach teatralnych zadebiutował we wrześniu, w Teatrze im. Cypriana Norwida w Jeleniej Górze. W 1989 roku nawiązał współpracę z gdańskim Teatrem Wybrzeże. W swoim dorobku artystycznym może pochwalić się tak prestiżowymi nagrodami jak: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Wojewody Gdańskiego i Prezydenta Gdańska oraz Nagrodą im. Leona Schillera. Od 2009 roku jest współfundatorem akcji ,,żyć z POMPĄ”, działającej na rzecz dzieci leczonych przy pomocy pomp medycznych.

Leave a Reply