Przejechaliśmy „Z historią na rowerze – Szlakiem Niepodległości”

W minioną sobotę przy pięknej słonecznej aurze spod Domu Pamięci ks. Kotlarza w Trablicach wyruszył rajd rowerowy pn. „Z historią na rowerze – Szlakiem Niepodległości”.

Szlakiem Niepodległości

Sobotnie wydarzenie zgromadziło młodzież i „seniorów” po 30-tce :-), którzy to zostali podzieleni na 4 grupy uczestniczące w grze terenowej. Każda grupa otrzymała mapę z zaznaczonymi punktami, które trzeba było odwiedzić. Były to charakterystyczne miejsca naszej gminy – stacja kolejowa w Rożkach, pomnik powstańców styczniowych, „Łysak”, kościół w Kowali, pomnik Żwirki i Wigury, kamień „kotarwicki”. W każdym z tych miejsc na uczestników rajdu czekali wolontariusze z zadaniami do wykonania. Były pytania o historię Polski, Kowali, o legendy związane z naszą gminą i wiele innych ciekawych zagadnień.
Po przejechaniu całej ok. 20 km trasy i wykonaniu zadań wszyscy spotkaliśmy się ponownie w Trablicach na podsumowaniu zmagań. Na miejscu czekał już smaczny i sycący posiłek oraz upominki dla każdego uczestnika.

Uatrakcyjnieniem rajdu był pokaz akrobacji rowerowych w wykonaniu Julii, Daniela i Patryka.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się organizacji tego wydarzenia. Szczególne podziękowania dla organizatorów: Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia w Trablicach, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala oraz Delegatury IPN w Radomiu oraz partnerów: Parafia pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie-Trablicach, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali, Gminne Centrum Wolontariatu w Kowali.

Leave a Reply

%d bloggers like this: