Gmina Kowala kuźnią biegaczy! – Pobiegliśmy dla Niepodległej

Oficjalne obchody  jubileuszu 100 rocznicy odzyskania Niepodległości oraz finałowa edycja biegu „Setka na Setkę dla Niepodległej”.

W dniu 11 listopada 2018 roku w Gminie Kowala odbyły się oficjalne obchody jubileuszu 100 rocznicy odzyskania Niepodległości. W Trablicach uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny. Zamiast homilii mogliśmy obejrzeć występ artystyczny o tematyce patriotycznej przygotowany przez młodzież i nauczycieli ze szkoły podstawowej w Mazowszanach. 

Uroczystości w Kowali również rozpoczęły się Mszą świętą w kościele pod wezwaniem Św. Wojciecha. Następnie, na skwerku pod Pomnikiem lotników: Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, po przemówieniu wójta elekta Gminy Kowala został zasadzony dąb pamięci.

Pobiegliśmy dla Niepodległej

Po oficjalnych uroczystościach przyszła pora na finałową edycję biegu „Setka na Setkę dla Niepodległej”. Przypomnijmy, że bieg ten, miał na celu pokonanie 100 km po drogach naszej gminy, by w ten sposób uczcić 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Tym razem mieliśmy do pokonania około 9 km. W pierwszej części biegu, która odbyła się w styczniu br, uczestniczyło 6 osób. Natomiast na „ostatniej prostej” było już kilkadziesiąt osób, co pokazuje jaką popularność zyskał ten projekt. Przystanki podczas biegu zlokalizowane były w taki sposób, aby jego uczestnicy mogli nie tylko chwilę odpocząć, ale też oddać hołd tym, którzy oddali życie w obronie ojczyzny. Przy pierwszym przystanku, zlokalizowanym przy Pomniku Powstańców poległych 21 lipca 1863 roku w bitwie pod Kowalą, po złożeniu kwiatów i wpasowaniu kolejnego kamienia pamięci uroczyście odśpiewaliśmy Hymn Polski w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”.

Nie mogło zabraknąć tam również drużyny ks. Romana Kotlarza, która poprzez swoją obecność upamiętniała postać tego niezłomnego kapłana. Finisz sztafety miał miejsce w Domu Pamięci ks. Romana Kotlarza w Trablicach, gdzie najpierw jego uczestników przywitał koncert radomskiej orkiestry Grandioso, po czym zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się na słodki (i nie tylko) poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom biegu, zwłaszcza tym, którzy tworzyli wraz ze mną Drużynę ks. Romana Kotlarza, jak również pozostałym mieszkańcom Trablic, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

Oby pamięć o tych, dzięki którym możemy żyć teraz w wolnej Polsce nigdy w nas nie zniknęła.

Opracowali:

Kamil Wojcieszak
Paweł Lis

Fragment koncertu orkiestry Grandioso:

Więcej zdjęć:

Galeria zdjęć

 

Leave a Reply