Zebranie w sprawie kanalizacji z dnia 21.05.2019 r. – podsumowanie.

 

Spotkanie z dnia 21.05.2019 r. w sprawie kanalizacji śmiało można nazwać przełomowym. Na spotkaniu tym projektant kanalizacji przedstawił wszystkim zgromadzonym w świetlicy „Słoneczko” w Trablicach przybliżony koszt oraz umiejscowienie kanalizacji.

A jednak w drodze…

Po dokonaniu analizy, okazało się, że przeprowadzenie kanalizacji w działkach mieszkańców nie tylko stwarza ogromne problemy natury formalnej (uzyskanie zgody mieszkańców na przeprowadzenie kanalizacji w posesji, którą to  podpisało około 25 % mieszkańców), ale również koszt tak przeprowadzonej inwestycji jest znacznie wyższy od położenia kanalizacji w pasie drogowym (Wariant w działkach mieszkańców ok. 8,5 mln zł netto, wariant w pasie drogowym ok. 6,5 mln netto).  Obecny na tym spotkaniu Starosta Radomski, Pan Waldemar Trelka jeszcze raz podkreślił, że droga, w której ma być umiejscowiona kanalizacja w najbliższym możliwym terminie zostanie przekazana gminie.

Reasumując po pół roku starań, dzięki Wam drodzy mieszkańcy, Waszej obecności na spotkaniach i  zdecydowanej postawie, kanalizacja w systemie grawitacyjno-ciśnieniowym wzdłuż drogi jeszcze powiatowej będzie położona w pasie drogowym. Z informacji uzyskanych na spotkaniu jedynie wzdłuż drogi wojewódzkiej (Wierzbickiej) główna rura ma być poprowadzona na terenach prywatnych.

W najbliższym czasie (prawdopodobnie w tym tygodniu) na stronie www.kowala.pl ma pojawić się zaktualizowana mapa przebiegu trasu sieci kanalizacyjnej. Jak tylko będzie dostępna niezwłocznie o tym poinformuję.

Wciąż potrzebne zgody

Wciąż aktualna pozostaje prośba o wypełnianie i dostarczanie umów na wejście na teren posesji w związku z prowadzeniem inwestycji. Dokumenty do pobrania dostępne są tu -> UMOWA oraz tu -> ZAŁĄCZNIK DO UMOWY. Serdeczna prośba o poważne potraktowanie tej kwestii.

Informacje dodatkowe

W związku z tym, że zaproponowano układ grawitacyjno-ciśnieniowy przy domu będzie znajdowała się studzienka, w której zostanie umieszczona pompa, która odprowadzi nieczystości do rury głównej. Inwestycja w znacznej części ma być finansowana z budżetu gminy. Do mieszkańców będzie należeć koszt doprowadzenia zasilania do pompy oraz przyłącze domu do kanalizacji.

 

2 thoughts on “Zebranie w sprawie kanalizacji z dnia 21.05.2019 r. – podsumowanie.

 • 5 czerwca 2019 o 22:52
  Permalink

  Szanowny Panie Czytelniku!
  Ze swojej strony robiłem wszystko, aby ta inwestycja, inwestycja jakiej w naszej gminie nie było, została zrealizowana w najlepszym możliwym wariancie. Na szczęście udało Nam się wywalczyć ją w takim kształcie, w jakim większość mieszkańców Trablic tego oczekiwała (chciała ją widzieć). A czemu dopiero po pół roku nastąpiła zmiana stanowiska w tej sprawie? Muszę przyznać, że wiele osób zadawało mi to pytanie i ja sobie również. Nie znalazłem na nie jednak odpowiedzi…
  Nie skupiając się jednak na negatywnych aspektach całej sprawy, cieszę się ogromnie, że udało Nam się zrobić wielki krok do przodu w kierunku rozpoczęcia tej inwestycji.

 • 4 czerwca 2019 o 20:17
  Permalink

  BRAWO!!
  Ja mam jeszcze tylko małe pytanie.
  Dlaczego ustalenie takich podstawowych rzeczy trwało aż (!) pół roku ? Dlaczego pół roku słyszeliśmy na wszystkich spotkaniach od Pana wójta Dariusza bulskiego, że tego się nie da, że będzie drożej itp ?
  A tu jednak się da…jednak taniej…jednak lepiej…i wszystko tak, jak chcieli mieszkańcy. A to wszystko dało się zrobić w ciągu kilku tygodni jakie dzieliły spotkania w kwietniu i maju.

  Panie Pawle – jeszcze raz BRAWO!!

Leave a Reply