Klaudyny świętowały swoje pierwsze urodziny w Trablicach

klaudyny

Animatorzy ze Stowarzyszenia Animatorów Społecznych Klaudyny zwykle umilają  urodziny i inne imprezy dziecięce, teraz sami zorganizowali imprezę. Piknik mimo złej aury spowodowanej warunkami atmosferycznymi odbył się, ponieważ zaraz po burzy na placu przy Domu Pamięci ks. Romana Kotlarza w Trablicach pojawili się goście. Przybyły dzieci z rodzicami, u których Klauni goszczą na urodzinach…i zaczęła się wspólna zabawa. Była oczywiście muzyka, tańce z klaunami, bańki mydlane, malowanie buziek, zabawy z chustą. Wiele radości wzbudziło w dzieciach tworzenie malowniczego pociągu do …Krainy Klaunów. Wzruszeni animatorzy przyjmowali od dzieci w prezencie piękne laurki, obrazki, piosenki z dedykacjami urodzinowymi. Dla rodziców był to czas na podzielenie się swoimi doświadczeniami oraz okazja do obserwacji zaangażowanych w prace malarskie dzieci. Niedzielne świętowanie zakończyło się wspólnym grillowaniem.

Kim są Klaudyny?

Klaudyny to grupa 18 osób. Stowarzyszenie tworzą studenci, pedagodzy, nauczyciele, matki i żony. Znani są przede wszystkim, jako klauni. Tak przebrani odwiedzają z tortem niepełnosprawne dzieci w ich urodziny. „Rodzice dzieci z niepełnosprawnością coraz częściej proszą nas o wizyty u ich dzieci. Na urodzinki jeździ kilku wolontariuszy. Bawimy się z dziećmi, lecz mamy też czas na rozmowę i wysłuchanie czasem trudnych zwierzeń rodziców. Podczas kontaktów dostrzegliśmy, ogromne poświęcenie, przeciążenie i samotność rodziców, zmagających się z trudną codziennością. Postawiliśmy przed sobą nowy cel, aby nasze działania przyczyniły się, choć w niewielkim stopniu do zmiany tej sytuacji oraz aktywizacji i integracji osób z niepełnosprawnością ze sprawnymi – jednogłośnie podają animatorzy ze stowarzyszenia. Tak narodziły się spotkania, warsztaty i pikniki integracyjne z atrakcjami. Przez ostatni rok Animatorzy ze Stowarzyszenia odwiedzili kilkanaście dzieci z niepełnosprawnością w ich domach, zorganizowali 4 pikniki integracyjne z warsztatami plastycznymi, zabawę karnawałową dla 80 dzieci. Ponadto czynnie uczestniczyli w ubiegłorocznych i tegorocznych Dniach Godności w Radomiu. Od marca tamtego roku raz w miesiącu Stowarzyszenie organizuje zabawy urodzinowe i okolicznościowe dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Młodocinie Mniejszym.

„Do każdej wizyty u naszych przyjaciół starannie się przygotowujemy. Każda zabawa jest organizowana w innym klimacie i tematyce tj. Hawaje, Piraci itp. Na te comiesięczne spotkanie czekamy z radością, ponieważ kontakt z dorosłymi osobami z niepełnosprawnością jest dla nas bardzo cennym czasem nauki. Uczymy się od naszych przyjaciół z Warsztatów Terapii Zajęciowej radości z każdej nawet najmniejszej rzeczy, pokory, mądrości i siły w zmaganiach z codziennymi trudami” – mówią animatorzy, dodając, że Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Młodocinie również włączają się w działania Stowarzyszenia poprzez przygotowanie tortów dla dzieci, do których animatorzy jeżdżą na urodzinki.

Stowarzyszenie ma za sobą realizację Projektu: „Animacja – Integracja”, obecnie jest w trakcie realizacji kolejnego pn. „Rozwój znaczy radość”, dzięki, którym członkowie Stowarzyszenia mogą podnieść standard swoich działań. Wprawdzie w większości animatorzy to osoby pochłonięte codziennymi obowiązkami czy to zawodowymi czy rodzinnymi, każdy z nich znajduje jednak czas i chęci, by być zarówno dla innych jak i dla siebie samych.

Opracowała: Iwona Więckowska

Leave a Reply