Wyniki wyborów parlamentarnych 2015

Idź na wybory

25 października miały miejsce wybory parlamentarne. Po raz pierwszy posłów i senatora wybieraliśmy w świetlicy Słoneczko. Po raz pierwszy w wyborach do Sejmu kandydował nasz sąsiad p. Waldemar Trelka. Jak przeniesienie lokalu wyborczego wpłynęło na frekwencję, jakich wyborów dokonaliśmy oraz jaki wynik osiągnął nasz sąsiad prezentuję poniżej.

Wybory do Sejmu RP

Dane ogólnopolskie:

Liczba uprawnionych do głosowania

30629150

Liczba kart ważnych

15595335

Liczba głosów ważnych

15200671

Liczba głosów nieważnych

394664

wynsejm

frepol

 

Jak głosowaliśmy w Okręgu nr 17?

Okręg wyborczy nr 17 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta Radom oraz powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki i zwoleński. W okręgu nr 17 wybieranych jest 9 posłów.

wyn17

fre17

kan17

Z powyższego zestawienia wynika, że frekwencja w okręgu nr 17 była niższa niż średnia krajowa. Mandaty poselskie z tego okręgu otrzymali Marek Suski, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk, Anna Kwiecień, Wojciech Skurkiewicz (PiS), Leszek Ruszczyk, Anna Białkowska (PO), Mirosław Maliszewski (PSL), Robert Mordak (Kukiz’15). Nasz sąsiad, Waldemar Trelka, zdobył 3151 głosów.

Wyniki głosowania w Gminie Kowala

wynkow

frekow

kankow

Najlepszy wynik w naszej gminie uzyskał Waldemar Trelka – 699 głosów – co dało prawie 15%. Frekwencja w naszej gminie była wyższa niż średnia krajowa.

Wyniki głosowania w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 7 w Trablicach

wyntrab

fretrab

kantrab

Podobnie jak w całym kraju najwięcej głosów poparcia otrzymało Prawo i Sprawiedliwość, przed Platformą Obywatelską i formacją Kukiz’15. Frekwencja w Trablicach wyniosła 53,71% co dało 4 wynik w gminie. Najwięcej głosów w Trablicach uzyskał Waldemar Trelka (172 głosy – 24.93%) – oznacza to, że co czwarty głos został oddany na naszego sąsiada, kandydata Prawa i Sprawiedliwości na posła RP.

Wybory do Senatu RP

W wyborach do Senatu RP wybieraliśmy jednego senatora z okręgu. Okręg wyborczy nr 50 do Senatu RP obejmuje obszar miasta Radom oraz powiatów: lipskiego, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego.

Wyniki głosowania w Okręgu nr 50

 

o50

Senatorem z naszego okręgu został kandydat Prawa i Sprawiedliwości – Adam Bielan, który uzyskał 77912 głosów.

Wyniki głosowania w gminie Kowala

senkow

Wyniki głosowania w Trablicach

sentrab